Общо 13 хорови състава, с над 330 хористи от Румъния и България, от градовете Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, участват в започналия днес Международен хоров фестивал „Земя на славни предци” в Нови пазар, съобщи секретарят на Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев – 1872“ в града Наталия Неделчева.
Във фестивалната програма са предвидени четири концерта, по два на 5 и 6 октомври.
Международният хоров фестивал се организира от Община Нови пазар и НЧ „Христо Ботев - 1872“, под патронажа на Министерството на културата и кмета на общината, по идея на Милка Данаилова - диригент с дългогодишен опит в ръководенето на училищни и читалищни хорове от Нови пазар, в момента ръководител на дамска хорова формация „Лира“ към читалището.
Вчера бяха отбелязани и 45 години от основа
Английското издание History of Art Equality, Diversity and Inclusion Student Journalist публикува текст за българския павилион на Венецианското биенале на изкуствата. Автор на материала е българската студентка в Лондон Анастасия Великова, съобщават от екипа на проекта „Съседите“.
„Българският павилион на Венецианското биенале на изкуствата през 2024 г. представя сложното понятие за памет. „Съседите“ (2024) е интерактивна мултимедийна инсталация, създадена от Красимира Буцева, Лилия Топузова и Джулиан Шехирян, и изследва сложната памет на оцелелите от лагери за принудителен труд и политическо насилие по време на комунистическия режим в България“, разказва авторката.
Анастасия Великова припомня, че в павилиона е пресъздаден дом с всекидневна, спалня и кухня. „Той е предназначен да представя къщите на оцелелите, пространства,
Във филма „Сватба“ исках да вплета и съвременния мой личен поглед към хората от Родопите с генома, който те носят. Свободолюбието, силата на характерите на героите да бъдат в образите, показани по възможно най-пестеливия и въздействащ начин. Това каза продуцентът и режисьор Магдалена Ралчева на пресконференция след прожекцията на лентата, заснета по едноименния разказ на Николай Хайтов, на фестивала „Златна роза“ във Варна.
Попитана дали се е вдъхновявала от други филми по творби на писателя, тя каза, че след написването на сценария не е чела повече разказа и не е гледала филми по Хайтов, за да бъде съзнанието й свободно и да се абстрахира от направеното от колегите й преди нея. „Дадох свобода на света на родопчанина, който ми е познат, тъй като от тридесет години живея в тази част на България и българомохамеданите, които присъстват като осн
Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.
Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.
По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.
В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.